Najpogostejše napake pri pipetiranju
02. 11. 2021
- Neenakomeren pritisk na gumb pipete (premik bata), ki povzroči, da je zajeti volumen večji od nastavljenega.
- Neenakomeren ritem in časovni interval pipetiranja. V primeru prepočasnega pipetiranja z roko segrevamo pipeto, kar povzroči, da je volumen nižji od nastavljenega. Prehitro pipetiranje vodi do nedokončne aspiracije.
- Nenasičenost pipete in pipetnega nastavka vodi v povečano izhlapevanje medija, kar pomeni večanje volumna zračnega stolpca nad medijem.
- Napačno brisanje pipetnega nastavka povzroči, da pipetiranje ni popolno, saj v pipetnem nastavku (tipsu) ostane tekočina.
- Napačen kot aspiracije povzroči, da je vodni stolpec v nastavku nižji in posledično volumen večji od nastavljenega.
- Pregloboka potopitev nastavka pri aspiraciji vodi do povečanega hidrostatskega tlaka medija, ki tlači medij nazaj v nastavek pipete.
- Operiranje z agresivnimi kemikalijami zahteva po uporabi pipete posebno čiščenje, ki mora biti v skladu z navodili proizvajalca.
- Puščanje pipetnega nastavka pomeni, da nastavek ni trdno pritrjen na konico pipete in ne testni ali pa je konica pipete poškodovana.
Vse omenjene napake lahko zaznamo z opazovanjem tehnike pipetiranja.
V kolikor želite izpopolniti svojo tehniko pipetiranja in zmanjšati število napak vas vabimo, da se nam pridružite na praktičnem izobraževanju “Vse kar morate vedeti o pipetiranju”.